You are currently viewing Środki do mycia samochodu – jak dbać o auto?

Środki do mycia samochodu – jak dbać o auto?

Dbanie o samochód dla jednych stanowi oczywistą przyjemność, dla innych z kolei jest przykrym obowiązkiem. Jakkolwiek jednak by było, nie sposób zaprzeczyć temu, że właściwa pielęgnacja pojazdu może znacząco przełożyć się na komfort użytkowania go na co dzień. Bez względu na to, czy decydujemy się na regularne wizyty w myjni, czy też preferujemy raczej samodzielne czyszczenie naszego auta, bardzo istotne są środki do mycia samochodu, jakie stosujemy. Od ich jakości zależy bardzo wiele – od skuteczności, poprzez komfort stosowania, na trwałości efektu kończąc. Wszyscy producenci z pewnością będą zachwalali swoje produkty, jednak nie możemy dać się zwieść pozorom i powinniśmy zapoznać się z ich właściwościami po to, żebyśmy mogli jak najskuteczniej dbać o nasze auto. Korzystając z usług myjni samochodowych, jesteśmy ograniczeni do wyboru odpowiadającego naszym potrzebom programu, a na przebieg samego procesu czyszczenia nie bardzo mamy wpływ. Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy samochód myjemy ręcznie.

Czego należy unikać, myjąc samochód?

Przede wszystkim musimy wiedzieć o tym, że nie istnieją żadne uniwersalne środki czystości do samochodu, z pomocą których wyczyścimy wszystkie jego elementy. Skórzana czy materiałowa tapicerka wykonana jest z zupełnie innego materiału niż na przykład deska rozdzielcza, dlatego do ich pielęgnacji stosować należy różne środki chemiczne. Istotne jest także to, jak dbamy o karoserię – w żadnym wypadku nie powinniśmy używać na jej powierzchni płynu do mycia naczyń ani innych domowych środków czystości. Mogą one bowiem zniszczyć lakier i pozostawić na nim niewielkie zarysowania, których usunięcie wymagać będzie interwencji lakiernika lub też zastosowania specjalnych specyfików oraz maszyny polerującej. Warto również zwracać uwagę na przyrządy, z jakich korzystamy podczas mycia – stare gąbki i szczotki mogą powodować matowienie powierzchni lakieru, które jest efektem niepożądanym. Co dość oczywiste, należy także unikać mycia samochodu podczas panowania niskich temperatur.

Środki czyszczące do samochodu – z czego warto korzystać?

Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Do podstawowych środków czystości należą takie preparaty jak szampon samochodowy, płyn do mycia szkła oraz spray do wnętrz. Z ich pomocą wyczyścimy karoserię, lusterka i szyby oraz deskę rozdzielczą. Jeśli jednak zależy nam na zdecydowanie lepszym efekcie, powinniśmy zastosować także środki do woskowania oraz polerowania lakieru. Pamiętać przy tym należy, że są to preparaty o innym przeznaczeniu, które przynoszą odmienny rezultat. Środki do polerowania nadają karoserii połysku, woskowanie natomiast służy do zabezpieczenia jego powierzchni przed powstawaniem nieestetycznych zarysowań. Środki czyszczące do samochodu oraz różnego rodzaju specyfiki pielęgnacyjne to jednak nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę na to, za pomocą jakich przyrządów je nakładamy – doskonale sprawdzą się tutaj gąbki, szczotki o miękkim włosiu, a także ściereczki z mikrofibry.

Dodaj komentarz